Paracetamol – skuteczno┼Ť─ç, bezpiecze┼ästwo i dawkowanie

DLACZEGO PARACETAMOL?
Najwa┼╝niejsz─ů jego zalet─ů jest funkcjonalno┼Ť─ç ÔÇô dzia┼éa bardzo szybko i skutecznie, a przy tym jest ┼Ťwietnie wch┼éaniany przez organizm. Po ok. p├│┼é godzinie zwi─ůzek chemiczny osi─ůga maksymalne st─Ö┼╝enie we krwi, a jego dzia┼éanie utrzymuje si─Ö nawet do 4 godzin. W praktyce, poprzez pobudzenie o┼Ťrodkowego uk┼éadu nerwowego, paracetamol obni┼╝a gor─ůczk─Ö, likwiduje b├│l, zmniejszaj─ůc te uci─ů┼╝liwe objawy przezi─Öbienia i grypy, przez co przynosi ukojenie w walce z chorob─ů. Jego dodatkowym atutem jest powszechna dost─Öpno┼Ť─ç ÔÇô leki zawieraj─ůce paracetamol s─ů do kupienia bez recepty w ka┼╝dej aptece.

CZY PARACETAMOL JEST BEZPIECZNY?
Stosowany zgodnie z zaleceniami niezmiernie rzadko wywo┼éuje dzia┼éania niepo┼╝─ůdane. Dawki zalecane w przypadku przezi─Öbienia to 500-1000 mg 3-4 razy na dob─Ö nie cz─Ö┼Ťciej jednak ni┼╝ co 4 godziny.

Paracetamol stosowany w dawce do 1g/dawk─Ö i do 4 g/dob─Ö nie daje niepo┼╝─ůdanych objaw├│w dotycz─ůcych nerek, przewodu pokarmowego, zaburze┼ä agregacji p┼éytek krwi, dlatego mog─ů stosowa─ç go osoby np. z chorob─ů wrzodow─ů, cukrzyc─ů, osoby zmagaj─ůce si─Ö z nadci┼Ťnieniem oraz zaburzeniami krzepliwo┼Ťci krwi.

Nie stwierdzono r├│wnie┼╝ jego negatywnego wp┼éywu na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia samochodu ÔÇô lek nie zaburza koncentracji oraz nie wp┼éywa na prawid┼éowe widzenie.

To wszystko powoduje, ┼╝e lek ten cieszy si─Ö tak du┼╝─ů popularno┼Ťci─ů.

Przyjmuj─ůc lek zawieraj─ůcy paracetamol nale┼╝y pami─Öta─ç o podstawowych zasadach, czyli niestosowaniu jednocze┼Ťnie innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, przestrzeganiu dawkowania zawartego w ulotce oraz nie┼é─ůczeniu paracetamolu z alkoholem.

KIEDY WARTO STOSOWA─ć ?
Gor─ůczka, b├│le g┼éowy, b├│le mi─Ö┼Ťniowe ÔÇô paracetamol doskonale radzi sobie z wieloma objawami przezi─Öbienia i grypy. W przeciwie┼ästwie do niesteroidowych lek├│w przeciwzapalnych (NLPZ), jego za┼╝ywanie wywo┼éuje mniej skutk├│w ubocznych. Dlatego w walce z m─Öcz─ůcymi symptomami choroby, warto postawi─ç na paracetamol.

SPRZYMIERZEŃCY PARACETAMOLU
Przezi─Öbienie i grypa zwykle przebiegaj─ů wieloobjawowo i sam paracetamol nie ma szansy poradzi─ç sobie ze wszystkimi objawami. B─Öd─ůc w aptece warto zainteresowa─ç si─Ö preparatami z┼éo┼╝onymi, kt├│re w swoim sk┼éadzie opr├│cz tego sk┼éadnika, zawieraj─ů fenylefryn─Ö, kt├│ra zmniejsza obrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa u┼éatwiaj─ůc walk─Ö z katarem oraz witamin─Ö C, kt├│rej niedob├│r mo┼╝e wyst─Öpowa─ç przy infekcjach tego typu. Doskona┼éym uzupe┼énieniem jest r├│wnie┼╝ kofeina, kt├│ra pot─Öguje przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu.