Paracetamol – skuteczność, bezpieczeÅ„stwo i dawkowanie

DLACZEGO PARACETAMOL?
Najważniejszą jego zaletą jest funkcjonalność – działa bardzo szybko i skutecznie, a przy tym jest świetnie wchłaniany przez organizm. Po ok. pół godzinie związek chemiczny osiąga maksymalne stężenie we krwi, a jego działanie utrzymuje się nawet do 4 godzin. W praktyce, poprzez pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, paracetamol obniża gorączkę, likwiduje ból, zmniejszając te uciążliwe objawy przeziębienia i grypy, przez co przynosi ukojenie w walce z chorobą. Jego dodatkowym atutem jest powszechna dostępność – leki zawierające paracetamol są do kupienia bez recepty w każdej aptece.

CZY PARACETAMOL JEST BEZPIECZNY?
Stosowany zgodnie z zaleceniami niezmiernie rzadko wywołuje działania niepożądane. Dawki zalecane w przypadku przeziębienia to 500-1000 mg 3-4 razy na dobę nie częściej jednak niż co 4 godziny.

Paracetamol stosowany w dawce do 1g/dawkę i do 4 g/dobę nie daje niepożądanych objawów dotyczących nerek, przewodu pokarmowego, zaburzeń agregacji płytek krwi, dlatego mogą stosować go osoby np. z chorobą wrzodową, cukrzycą, osoby zmagające się z nadciśnieniem oraz zaburzeniami krzepliwości krwi.

Nie stwierdzono również jego negatywnego wpływu na zdolność do prowadzenia samochodu – lek nie zaburza koncentracji oraz nie wpływa na prawidłowe widzenie.

To wszystko powoduje, że lek ten cieszy się tak dużą popularnością.

Przyjmując lek zawierający paracetamol należy pamiętać o podstawowych zasadach, czyli niestosowaniu jednocześnie innych leków zawierających paracetamol, przestrzeganiu dawkowania zawartego w ulotce oraz niełączeniu paracetamolu z alkoholem.

KIEDY WARTO STOSOWAĆ ?
Gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe – paracetamol doskonale radzi sobie z wieloma objawami przeziębienia i grypy. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jego zażywanie wywołuje mniej skutków ubocznych. Dlatego w walce z męczącymi symptomami choroby, warto postawić na paracetamol.

SPRZYMIERZEŃCY PARACETAMOLU
Przeziębienie i grypa zwykle przebiegają wieloobjawowo i sam paracetamol nie ma szansy poradzić sobie ze wszystkimi objawami. Będąc w aptece warto zainteresować się preparatami złożonymi, które w swoim składzie oprócz tego składnika, zawierają fenylefrynę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa ułatwiając walkę z katarem oraz witaminę C, której niedobór może występować przy infekcjach tego typu. Doskonałym uzupełnieniem jest również kofeina, która potęguje przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Â