PrzeziÄ™bienie – objawy, przebieg, leczenie i zapobieganie

O PRZEZIĘBIENIU

W Polsce największa liczba przeziębień wypada w sezonach jesiennym oraz wiosennym, kiedy wirusy mają najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, a ludzie większość czasu spędzają w słabo wietrzonych pomieszczeniach.

Przeziębienie jest zaraźliwą chorobą, spowodowaną uszkodzeniem błony śluzowej dróg oddechowych, do której może doprowadzić nawet 200 różnych wirusów. Infekcja przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z przedmiotami, z którymi mieli do czynienia inni chorzy, dlatego podczas sezonu wzmożonych infekcji warto mieć to na uwadze i często myć ręce.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY

Przeziębienie utrzymuje się najczęściej przez ok. 7 dni, zaś jego nasilenie następuje w 3. lub 4. dniu choroby, jednak niektóre objawy mogą trwać nawet 2 tygodnie. Do najczęstszych symptomów przeziębienia należą:
– kaszel,
– katar,
– ból gardÅ‚a,
– bóle mięśniowe,
– zmÄ™czenie,
– dreszcze,
– ból gÅ‚owy,
– stan podgorÄ…czkowy.
Warto podkreślić, że większość z tych objawów ma dużo łagodniejszy przebieg, niż w przypadku grypy oraz zwykle nie wymaga interwencji lekarza.

LECZENIE PRZEZIĘBIENIA

Przeziębienie leczymy objawowo – sama choroba trwa zazwyczaj 7 dni, jest prawie zawsze samouleczalna, dlatego warto skupić się na niwelowaniu jej męczących objawów. W początkowym stadium, do ok. 5 dni, chorobę można leczyć domowymi sposobami oraz ogólnodostępnymi lekami sprzedawanymi bez recepty. Leki do stosowania podczas przeziębienia, oprócz przeciwbólowego i przeciwgorączkowego paracetamolu, zawierają często inne substancje aktywne np. fenylefrynę, która pomaga zwalczyć katar, witaminę C czy wodzian terpinu działający wykrztuśnie.

Ważne jest również otoczenie, w którym chory przebywa. Aby skutecznie pozbyć się przeziębienia należy odpoczywać, zażywać leki zgodnie z informacjami zawartymi w ulotkach oraz dbać o wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa.

Do leczenia przeziębienia nie stosuje się antybiotyków, ponieważ w chorobach wirusowych nie są one skuteczne. Jeśli jednak objawy nie ustępują należy zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić ich przyczynę.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED PRZEZIĘBIENIEM?

Nie istnieje żadna szczepionka ochronna czy też inny sposób, który pozwoliłby uchronić się przed przeziębieniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wirusy wywołujące tę chorobę bardzo szybko mutują, szczególnie w okresach jesienno-wiosennych.

Istnieje jednak szereg zachowań, które zmniejszą ryzyko wystąpienia infekcji. Należy do nich przede wszystkim regularne mycie rąk. Dzięki temu wirusy, które mogły znajdować się na dłoniach, nie zostaną przeniesione do naszego organizmu. Ważne jest również: wysypianie się, regularny wysiłek fizyczny, lekkostrawna dieta z dużą liczbą owoców oraz warzyw, zwiększenie stopnia nawodnienia organizmu oraz… unikanie miejsc, w których  przebywa dużo osób chorych , od których możemy się bardzo szybko zarazić.