Przeziębienie czy grypa? Poznaj różnice

Przeziębienie jest bardzo często mylone z grypą. I chociaż objawy bywają podobne, to skutki chorób wyraźnie się od siebie różnią. Nie znaczy to jednak, że nie można rozdzielić obu dolegliwości. Sam możesz przeanalizować, co tak naprawdę Ci dolega.

POCZĄTEK CHOROBY

Przeziębienie rozpoczyna się powoli, łagodnie i stopniowo. Grypa atakuje nagle, błyskawicznie i intensywnie, już kilka godzin od zainfekowania organizmu.

TEMPERATURA CIAŁA

Przeziębienie charakteryzuje się temperaturą zwykle nie przekraczającą 38 stopni Celsjusza, a podczas grypy zazwyczaj przekracza 39 stopni.

BÓL GŁOWY

Czasami zdarza się, że w trakcie przeziębienia występują bóle głowy, nie jest to jednak regułą. Natomiast jest to typowa dolegliwość chorującego na grypę.

BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW

To bardzo rzadki objaw przeziębienia, jednak prawie zawsze występujący podczas grypy. Najczęściej ból jest silny i mocno doskwierający.

KASZEL

Zdecydowanie częściej występuje podczas grypy, szczególnie suchy. W trakcie przeziębienia kaszel nie jest powszechny.

KATAR

Grypa nie objawia się kichaniem i katarem, w przeciwieństwie do przeziębienia, które charakteryzuje się niedrożnością nosa.

POWIKŁANIA

Te rzadko mają miejsce przy przeziębieniu. Nieleczona grypa może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, takie jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu.

CZAS TRWANIA

Przeziębienie trwa zwykle nie dłużej niż tydzień osiągając maksymalne nasilenie objawów choroby około 3-4 dnia choroby. Zaleca się, aby przez okres gorszego samopoczucia pozostać w domu. Grypę leczy się natomiast nawet 14 dni. Początkowy etap koniecznie należy spędzić w łóżku a kontakty z innymi i aktywność zawodową ograniczyć aż do całkowitego ustąpienia objawów.

AUTODIAGNOZA – GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE ?

Objawy grypy i przeziębienia są bardzo często podobne, przez co trudno jest samodzielnie postawić jednoznaczną diagnozę. Poniższa tabelka pomoże ocenić na jaką chorobę wskazują dolegliwości. Należy jednak pamiętać, aby zawsze skonsultować się z lekarzem.

OBJAWYPRZEZIĘBIENIEGRYPA
POCZĄTEKpowolny, łagodnynagły, błyskawiczny
TEMPERATURA CIAŁArzadko lub podwyższenie o 0,5 stopnia37,7 - 40,0 stopni
BÓL GŁOWYrzadkoczęsto, silny
BÓLE MIĘŚNI I STAWÓWrzadkoczęsto, silne
NIEDROŻNY NOS (katar, obrzęk)częstorzadko
KASZELumiarkowanyczęsto, silny
OSŁABIENIEumiarkowanebardziej dotkliwe, trwające dłużej (2-3 tyg.)
CZYNNIKI SPRZYJAJĄCEwarunki atmosferycznekontakt z chorymi
POWIKŁANIArzadkoczęsto
CZAS TRWANIAzwykle 5-7 dnipowyżej 2 tygodni
Źródło: "Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego", Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. W. Hryniewicz, dr hab. n. med. Piotra Albrechta, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Radzikowskiego, 2016, http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/Rekomendacje2016.pdf