Wirus grypy – objawy, przebieg, leczenie i zapobieganie

Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową np. podczas kaszlu lub kichania. Bardzo łatwo jest się nim zarazić od chorych lub zakażonych ludzi, ale możliwe jest również przeniesienie zakażenia i od niektórych zwierząt np. ptaków. Większość zachorowań na grypę wiąże się z koniecznością podjęcia leczenia i ograniczeniem codziennych obowiązków. Skutki zaś, które niesie ze sobą choroba, mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego nie można ignorować pierwszych jej objawów.
Wirus grypy ma bardzo dużą zmienność genetyczną, co sprawia, że co kilkadziesiąt lat powstają szczepy wirusa wywołujące światowe pandemie. Najsłynniejszym przykładem jest grypa hiszpanka z lat 1918-1919, która uśmierciła wówczas ok. 50 milionów osób.

NAJCZĘSTSZE OBJAWY GRYPY

Wirus grypy uderza bardzo szybko, już kilka godzin po zainfekowaniu organizmu. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj są gwałtowne. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
– wysoką gorączkę – powyżej 38°C,
– dreszcze,
– bóle mięśniowe,
– bóle głowy,
– ból gardła i kaszel,
– uczucie wyczerpania.

JAK LECZYĆ GRYPĘ?

Leczenie objawowe – obejmuje stosowanie leków zawierających paracetamol i kofeinę. Paracetamol skutecznie eliminuję gorączkę oraz ból, natomiast kofeina potęguje jego działanie przeciwbólowe.

W przypadku braku poprawy po 3 dniach choroby lub pogorszenia się stanu zdrowia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Bardzo ważny jest też odpoczynek, ponieważ grypa mocno wyczerpuje organizm. Chory powinien kilka dni spędzić w łóżku, najlepiej w często wietrzonym pomieszczeniu oraz przyjmować bardzo dużą ilość płynów.

CZY DA SIĘ ZAPOBIEGAĆ GRYPIE?

Najłatwiej zapobiec grypie… unikając osób chorych i dużych skupisk ludzi. Można jednak podjąć kilka działań, które pomogą wzmocnić układ odpornościowy i tym samym zmniejszą ryzyko zachorowania . Należą do nich: higiena dłoni, szczególnie przed posiłkami, spożywanie dużej liczby owoców oraz warzyw, odpowiednia liczba godzin snu, brak stresu, regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiedni dobór stroju do pogody, a także szczepienia ochronne.